20 lat IRONCAD: W dalszym ciągu “technologiczne WOW”

20Year V2 1200x478

Program IRONCAD obchodzi w tym roku okrągły jubileusz 20-lecia istnienia. W  1998 r. podczas National Design Engineering Show and Conference  (NDES) w Chicago światło dzienne ujrzała pierwsza wersja oprogramowania. IRONCAD został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, która doceniła zarówno jego szybkość działania, jak również całkowicie nową metodologią projektowania.

IRONCAD jest tematem przewodnim imprezy” – powiedział David Weisberg, publicysta Engineering Automation Report. „O niczym innym się tu nie słyszy”.

Oczywiście, segment 3D CAD w średnim przedziale cenowym nie był całkowicie nowy. SolidWorks został po raz pierwszy wydany w 1995 r. To jednak podejście IRONCAD do projektowania 3D było całkowicie nowe i wprowadzało całkowicie nową jakość.

Zamiast ekstrapolować trójwymiarowe obiekty oparte na tradycyjnych metodologiach inżynierii wykorzystujących 2D, IRONCAD oferował projektantom możliwość tworzenia modeli 3D, używając  gotowych trójwymiarowych kształtów i narzędzi, które odwzorowują interakcje ze światem rzeczywistym.

W dzisiejszym świecie programów CAD naśladujących wyroby konkurencji odnalazłem technologiczne WOW – IRONCAD to nowoczesny program do modelowania brył oparty na systemie Windows” zachwycał się Paul Dvorak  w wywiadzie dla Machine Design po debiucie IRONCADa podczas NDES.On sprawia, że modelowanie w 3D to prawdziwie graficzne i intuicyjne doznanie.”

To intuicyjne doświadczenie wysławiane przez Dvoraka sprawiło, iż tysiące użytkowników na NDES przekonało się podczas demonstracji na żywo, jak działa program IRONCAD. Gary Stoll, ówczesny wiceprezydent inżynierii IronCAD i jeden z prezenterów na NDES powiedział: „Z takim oprogramowaniem jak to, nie musimy zatrudniać profesjonalnych prezenterów, żeby przyciągnąć uwagę. Oprogramowanie mówi samo za siebie. Kiedy inżynier widzi, jakie jest ono wyjątkowe, milknąc z wrażenia.”

 

Co wyróżnia  IRONCAD?

IRONCAD to zasadniczo odmienna metodologia projektowania w porównaniu do innych systemów CAD 3D – wizualizacje  tworzone są przy użyciu obiektów 3D i wzorowane w oparciu o doświadczenia ze świata rzeczywistego. To wszystko sprawiło, że produkt stał się wyjątkowy już w fazie rozwoju, zanim został wprowadzony na rynek.SignedLaunch 246x300

Technologia IRONCAD pochodzi z TriSpectives oprogramowania 3D, wydanego przez  firmę 3D/EYE w 1995 roku. TriSpectives pierwotnie miało być  przyjaznym dla użytkownika narzędziem służącym do tworzenia wizualizacji, wspieranym przez przedsiębiorstwo należące do Paula Allena: Vulcan Ventures. Aby osiągnąć zamierzony cel, programiści TriSpectives wiedzieli, że muszą stworzyć oprogramowanie, które każdy będzie potrafił zrozumieć. Innymi słowy, wersje 3D wzorowane miały być na intuicyjnym, rzeczywistym doświadczeniu, nie na tradycyjnym kreślarstwie w 2D.

Chociaż początkowo cena programu wynosiła od 300 do 500 dolarów, to jednak TriSpectives nie podbił rynku konsumenckiego. Wiele firm  rozwijających się w obszarze CAD zauważyło natomiast jego potencjał i wyraziło chęć kupna 3D/EYE. Ostatecznie firma została sprzedana przedsiębiorstwu Visionary Design Systems w 1997 roku.

Dyrektor Visionary Design Systems, David Tiley, był pośrednikiem w sprzedaży CAD/CAM i integratorem systemów. Tiley  dostrzegł potencjał do wykorzystania technologii TriSpectives jako mocnej bazy, zupełnie innej niż platforma MCAD. To właśnie jego zespół opracował IRONCAD i zaprezentował go na NDES w 1998 roku.

„Rozwijając IRONCAD, firma VDS  w znacznym stopniu poprawiła jakość użytkowania, a programiści dodali realistyczny wygląd geometrii modelu” – pisał wówczas Engineering Automation Report. “Podstawy metod budowania geometrii są bardzo silne i ani trochę nie przypominają pozostałych pakietów oprogramowania dostępnych na rynku. To prawdopodobnie najłatwiejszy program do błyskawicznego rozwoju geometrii; to naprawdę musi zostać docenione.”

 

Inne początkowe wyróżniki 

Większość użytkowników IRONCAD natychmiast doceniła zasadnicze różnice i intuicyjną metodologię projektowania, natomiast równie ważna – lecz mniej zauważalna – była inna korzyść. Program charakteryzował się ogromną elastycznością projektowania. Od początku i przez cały okres rozwoju zapewniał użytkownikom niespotykaną swobodę w trakcie edycji projektów.

Co najmniej jeden recenzent dostrzegł dyskretną, lecz nie mniej znaczącą zmianę w projektowaniu 3D. “Działanie IRONCADa zbudowane zostało w oparciu o płynność projektowania, dzięki czemu projektanci nie muszą zmieniać sposobu swojej pracy, aby go używać” – uznał Design News w swojej recenzji na temat IRONADA, napisanej z okazji inauguracji dwudziestolecia. “Użytkownicy nie muszą martwić się o to, co stanie się z integralnością modelu po wprowadzeniu zmian. W rezultacie projektanci mogą koncentrować się na rozwijaniu i udoskonalaniu modeli wiedząc, że nieuniknione zmiany mogą być wdrażane bez zbędnych trudności.”

Pomimo faktu, iż na przełomie lat w innych systemach 3D CAD próbowano  wdrożyć podobną funkcjonalność, to jednak elastyczność modelowania bezpośredniego i tradycyjnego opartego o historię operacji w IRONCAD oraz łatwość przełączania się pomiędzy nimi,  nadal stanowią niedościgniony wzór dla konkurencji. Odnosi się to nawet do pierwotnej wersji programu z 1998 roku.

 

IRONCAD nadal wyprzedza swój czas

Tak jak w przypadku wielu możliwości IRONCAD, takich jak: modelowanie przeciągnij i upuść, konwertery plików CAD 3D, podwójne jądro graficzne, również technologia programu konsekwentnie wyprzedza swój czas. Programiści programu od 20 lat  trafnie przewidują przyszłe kierunki modelowania bryłowego CAD 3D.

Dlatego opinia o debiucie IRONCAD w  nieistniejącym już magazynie CADENCE dzisiaj brzmi równie trafnie co 20 lat temu: “Połączenie innowacyjnego podejścia do projektowania 3D, obszerna ilość komend, szybkość i stabilność IRONCAD powinna być brana pod uwagę przez każdego, kto próbuje modelowania bryłowego po raz pierwszy lub myśli o zwiększeniu wydajności obecnej metodologii projektowania.”

 

Pobierz i przetestuj IRONCAD

Jeśli przez ostatnie 20 lat nie miałeś okazji projektować w IRONCAD, to najwyższa pora nadrobić zaległości. Pobierz  i przetestuj nowoczesny program do projektowania w środowisku 3D  IRONCAD 2019 jeszcze dziś. Pobierz IRONCAD >

Zobacz inne wpisy

Inne interesujace produkty

facebook youtube mail
Pobierz