5 powodów, dla których warto przetestować IRONCAD 2016

IRONCAD 2016

Na początku marca miała miejsce premiera polskiej wersji językowej programu do projektowania CAD 3D IRONCAD, opatrzonego numerkiem 2016. W tym artykule przedstawimy pięć głównych powodów, dla  których  warto pobrać i przetestować najnowszą wersję. Sprawdźmy, co nowego zafundowali nam twórcy programu.

Nowe narzędzia i biblioteki znormalizowane

         Program CAD 3D IRONCAD, w wersji 2016, zyskał wiele nowych możliwości przydatnych w pracy z elementami złącznymi, kształtownikami stalowymi, profilami aluminiowymi, wpustami do wałów itp. Dedykowane funkcje znacznie ułatwiają wykorzystywanie powyższych elementów w projektach.

Przykładowo, po wyborze rodzaju oraz średnicy śruby, program sam wykona otwory we wszystkich łączonych elementach (pasowane ciasno lub luźno) oraz automatycznie, przy zachowaniu typoszeregu, wygeneruje odpowiedniej długości elementy (patrz filmik). Tę funkcjonalność z pewnością doceni każdy użytkownik systemów CAD 3D!

 

Film: Zasada działania generatora śrub w IC Normalia

IRONCAD---Zasada-działania-generatora-śrub-w-IC-Normalia

 

Arkusze blach – nowe funkcje

         Czasy kiedy inżynierowie musieli zastanawiać się, jak liczyć rozwinięcia blach, minęły na szczęście bezpowrotnie. Projektanci, którzy korzystali z poprzednich wersji oprogramowania IRONCAD, będą mile zaskoczeni nowościami w module blaszanym. Poza intuicyjnym oknem z definiowaniem długości zagięcia (rys. 2), możliwością trasowania, czy funkcją gięcia po liniach szkicu, producent umożliwił zamianę brył na elementy blaszane. Doskonale sprawdza się to w przypadku importu blach z innych programów CAD 3D.

 

IRONCAD - Definiowanie długości zagięciaRys. 1 Definiowanie długości zagięcia.

 

CAXA Draft, zintegrowany moduł do obsługi plików DWG i DXF

Dokumentacja płaska nadal jest w wielu firmach głównym nośnikiem informacji o projekcie. Zaopatrując się w program CAD 3D, wiele firm i tak jest zmuszona do zakupu dodatkowego programu CAD 2D ( AutoCAD lub inny odpowiednik, np. GstarCAD), ponieważ te programy nie mają przyjaznego edytora plików DWG i DXF. W przypadku IRONCAD do dyspozycji użytkownika zostaje dodany moduł CAXA Draft (rys. 2), który świetnie radzi sobie z obsługą tychże plików. Nie straszne mu są bloki dynamiczne, ani wczytywanie warstw, ani też szybkie i proste przenoszenie wybranych elementów do szkicu 3D. W wersji 2016 producent programu IRONCAD dodał aż 60 nowych przydatnych funkcji!

 

IRONCAD - Dokumentacja w CAXA draftRys. 2 Dokumentacja w CAXA draft

 

Translator plików CAD

      Najnowszy “tłumacz plików CAD” w IRONCAD  2016 został wzbogacony o możliwość bezpośredniego importu części oraz złożeń z oprogramowania SolidEdge. Na rysunku nr 3 widzimy z jakimi rozszerzeniami poradzi sobie IRONCAD. Jak widać liczba obsługiwanych formatów jest na tyle obszerna, że  bezproblemowo wczytamy projekty utworzone w innych systemach CAD 3D i nie będziemy już musieli zastanawiać się, w jakim programie pracuje nasz kontrahent. Jeżeli natomiast nasz klient nie posiada programu typu CAD 3D, zawsze możemy wysłać mu plik w formacie PDF 3D (wyświetlany w zwykłych przeglądarkach pdf). Translator plików CAD pozwala też na szybką i bezproblemową zmianę głównego oprogramowania CAD w firmie. Dzięki niemu nie trzeba otwierać wszystkich projektów i zapisywać ich do formatów uniwersalnych!

 

IRONCAD - Translator plików CADRys. 3 Obsługiwane pliki w IRONCAD 2016

 

Aspekt ekonomiczny, czyli ile to kosztuje i dlaczego tak…niewiele?

         Jeżeli ktoś poszukuje niedrogiego programu CAD 3D i nie ma ochoty ponosić żadnych dodatkowych opłat – IRONCAD 2016 będzie właściwym wyborem. Licencja programu jest bezterminowa, a aktualizacja – nawet po 3 latach od zakupu – nie wymaga żadnych opłat wstecznych, za przerwanie tzw. subskrypcji.

Polityka cenowa to duży atut IRONCAD, w czasach gdy część producentów konkurencyjnych systemów CAD 3D nie pozwala (oczywiście “w trosce o dobro użytkowników”) na zakup licencji, a jedynie na jej dzierżawę. Z kolei  inni, w przypadku nieaktualizowania systemu przez 2-3 lata, żądają większych opłat za wznowienie licencji, niż za zakup nowej.  Spoglądając na rynek programów CAD 3D oraz na cenę IRONCAD – można pokusić się wręcz o stwierdzenie, że zakup IRONCAD 2016 zwraca się praktycznie od razu.

 

Analiza przepływu w dodatku AMPS dla IronCADRys. 4 Analiza przepływu w dodatku AMPS dla IRONCAD

 

Podsumowanie

Musimy przyznać, że  trudno było nam wybrać tylko 5 elementów z pośród wszystkich nowości, które znalazły się w IRONCAD 2016. Pominęliśmy m.in. dodanie możliwości wykonywania analizy przepływów w dodatku MES (rys. 4) czy nowe funkcjonalności narzędzia Triball i wiele innych.

Mamy nadzieję, że wymienione przez nas możliwości, zachęcą Was do pobrania demo IRONCAD 2016. Na pewno warto go przetestować, żeby samodzielnie sprawdzić wszystkie nowości i wyrobić sobie opinię na jego temat.

Demo IRONCAD 2016, można pobrać, klikając tutaj >>

 

Zobacz inne wpisy

Inne interesujace produkty

facebook youtube mail
Pobierz