7 powodów, dla których warto projektować złożoną geometrię w CAD 3D

Projektowanie złożonej geometrii w programach CAD 2D wymaga od użytkownika bardzo dobrze rozwiniętej wyobraźni przestrzennej i jest zdecydowanie  trudniejsze w porównaniu z modelowaniem 3D. Profesjonalne systemy  CAD 3D , takie jak IRONCAD  wyposażone są w wiele specjalistycznych narzędzi i funkcji, dzięki czemu wykazują ogromną przewagę nad standardowymi programami CAD. W rezultacie pozwalają na szybszą i bardziej intuicyjną pracę w trakcie tworzenia zaawansowanych projektów trójwymiarowych, co również przekłada się na znaczną oszczędność czasu. W tym artykule przedstawiamy 7 powodów, dla których warto projektować złożoną geometrię w programach CAD 3D .

1.Wykrywanie kosztownych błędów na etapie projektowania

Praca w programach  CAD 3D pomaga we wcześniejszym wykrywaniu błędów, dzięki możliwości testowania stworzonych prototypów w środowisku 3D, jeszcze przed rozpoczęciem produkcji. Ewentualne błędy można zauważyć podczas symulacji pracy złożenia, wykorzystując narzędzia do wykrywania kolizji oraz przenikań.

Działania te redukują lub całkowicie eliminują potrzebę zastosowania fizycznego prototypu, którego produkcja jest zazwyczaj procesem drogim i czasochłonnym. Jeśli natomiast zachodzi potrzebna fizycznego przetestowania prototypu, to programy CAD 3D pozwalają na wydruk projektów w technologii 3D.

2. Analizy MES (Metoda Elementów Skończonych)

Model 3D możemy poddać analizie statycznej Metodą Elementów Skończonych (MES) celem określenia naprężeń oraz odkształceń pod zadanym obciążeniem. Pozwala to na sprawdzenie oraz optymalizację wytrzymałości danego elementu lub złożenia, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka uszkodzenia w rzeczywistych warunkach pracy.

Natomiast wykonanie analizy dynamicznej wirtualnego prototypu umożliwia symulację pracy w warunkach rzeczywistych z obciążeniem zmiennym w czasie.

3. Generatory komponentów znormalizowanych

Większość programów CAD 3D posiada generatory do tworzenia połączeń śrubowych, kół zębatych, konstrukcji ramowych, pierścieni czy łożysk. Taka funkcjonalność pozwala na skoncentrowanie się na projekcie zamiast na modelowaniu geometrii elementów znormalizowanych.

4. Profesjonalna prezentacja produktu

Obecnie realistyczna wizualizacja jest powszechnie wykorzystywana w prezentacji produktu. Programy 3D CAD oferują narzędzia do renderingu, animacji oraz do zapisu w formacie  PDF 3D. Rozwiązania te znacząco poprawiają komunikację z klientem, a także umożliwiają prezentację symulacji ruchu dla zaprojektowanych mechanizmów.

5. Automatyczne widoki rysunkowe oraz ich aktualizacja

Opracowywanie dokumentacji technicznej jest istotnym działaniem w procesie projektowania, ale bywa również czasochłonne. Automatyczne wstawianie odpowiednich widoków (z przodu, z boku, izometrycznych), generowanie przekrojów czy widoku szczegółów, zdecydowanie skraca całkowity czas wykonania projektu. Warto wspomnieć także o automatycznej aktualizacji widoków rysunkowych w przypadku zmian w projekcie.

Programy 3D CAD posiadają dedykowane narzędzia wymiarowania, opisywania oraz symboli 2D zgodne ze standardami rysunkowymi, które pozwalają na szybkie uzupełnienie rysunku o niezbędne informacje.

W przypadku systemu IRONCAD przydatne są również opcje automatycznego generowania listy części oraz numerowania pozycji, które przyspieszają tworzenie rysunków zestawieniowych.

6. Projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne stanowi kolejną zaletę systemów CAD 3D . Pozwala na wprowadzanie zmian w projekcie szybko i sprawnie. Raz wykonany projekt można ponownie wykorzystywać, skracając tym samym czas tworzenia kolejnych. Złożenie oraz połączona z nim dokumentacja 2D są automatycznie aktualizowane.

7. Dostęp do tysięcy bezpłatnych modeli 3D

Korzystanie z nowoczesnych programów CAD 3D, umożliwia dostęp do ogromnej bazy modeli 3D online, z których można swobodnie korzystać w swoich projektach. Są to m.in. modele  wielu wiodących producentów i dystrybutorów, dostępnych w standardach: ISO, ANSI, DIN, NF, GB, ASME.  Program IRONCAD posiada  dodatkowo  opcję wyszukiwania i pobierania modeli bezpośrednio z poziomu interfejsu.

Zobacz inne wpisy

Inne interesujace produkty

facebook youtube mail
Pobierz