IronCAD kontynuuje passę innowacyjności i zachwyca łatwością użytkowania, dzięki swojej najnowszej wersji.

 

W historii branży było kilka systemów CAD, które wstrząsnęły sposobem tworzenia dokumentacji projektowej. Zwykle robiły one jednak dobre wrażenie, zmieniając nasz sposób pracy, a następnie zawodziły.

Na przykład Alibre udowodnił, że standardowy CAD może działać na zdalnym serwerze i być wyświetlany za pośrednictwem Internetu na lokalnym komputerze. Dziś nazywamy to “CAD w chmurze”, ale internetowa wersja Alibre nie powiodła się, ponieważ w 2000 roku Internet był po prostu zbyt wolny. Aplikacja  została przepisana jako program komputerowy i pozostaje tam do dziś.

Rysunek 1. Powiększanie i przesuwanie modelu dużego zespołu w programie IronCAD 2018.

 

XCAD został wprowadzony na rynek w zaskakującej cenie 500 USD w czasach, gdy program CAD mógł kosztować 5000 USD lub nawet 50 000 USD za jedno stanowisko. Następnie pakiet upstar CAD wywołał poruszające wrażenie. Jego twórcy  twierdzili, że są w stanie sprzedać milion kopii na całym świecie – w czasach, gdy 100 000 uważano za naprawdę dużą liczbę. Nie powiodło się, gdyż nie można było wystarczająco szybko zaktualizować oprogramowania. Ostatnio słyszałem, że sprzedawano je tylko w swoim ojczystym Hongkongu. (Zauważ, że istnieje wiele innych niezwiązanych ze sobą systemów o nazwie XCAD). Niemniej jednak, był on pionierem idei, że standardowe oprogramowanie CAD może kosztować trywialne 500 $, a nawet 0 USD, i że sprzedawca może sprzedać milion kopii lub więcej.

TriSpectives wprowadził nas do interaktywności w branży CAD, takich jak przeciąganie i upuszczanie kształtów z katalogów na modele wraz z dopasowaniem (geometryczne zatrzaski). Posiadał aplikację do generowania rysunków 2D z modeli 3D, które pamiętają, że są 3D. SmartRender dostosował tryby renderowania, aby utrzymać prędkość, a kursor TriBall (manipulator) interaktywnie edytował bryły.

 

W rzeczywistości TriSpectives zaprezentowały tak radykalną łatwość użycia, że ​​inny recenzent ogłosił, że nowy program jest “zabójcą Pro/E”. Ale to Pro/E rozkwitło, podczas gdy TriSpectives został zapomniany. Sprzedaż nie była nadzwyczajna, ale myślę, że tak duża interaktywność nie była po prostu doceniona przez starszych inżynierów. Prawdziwy program CAD był przecież trudny do opanowania, a nie tak łatwy w użyciu jak MS Paint.

Po jego upadku TriSpectives został podzielony na dwie części: Autodesk kupił część technologii, a program CAD 3D został przemianowany na IronCAD. Obecnie jest on własnością chińskiej firmy programistycznej CAXA występującej pod nazwą IronCAD LLC i kosztuje około 4000 USD. Głównymi użytkownikami IronCAD są projektanci maszyn i producenci blach.

Unikalne cechy IronCAD

Rzadko zdarza się dzisiaj znaleźć program MCAD, który nie ma każdego z tych innowacji interfejsu użytkownika wprowadzonych po raz pierwszy przez genialnych programistów TriSpectives. Jednak IronCAD kontynuuje swoją passę wyjątkowości. Jest to, moim zdaniem, jedyny standardowy system CAD, który oferuje oba główne jądra modelowania – Parasolid oraz ACIS. Ty wybierasz jeden z nich podczas instalacji programu. Możesz wybrać Parasolid, gdy pracujesz dużo z Solidworks lub Solid Edge / NX lub ACIS, jeśli pracujesz z programem Inventor lub BricsCAD.

 

Rysunek 2. Rysunki IronCAD mogą zawierać wiele stanów mechanizmu pokazane w różnych kolorach.

 

Zanim Siemens PLM wprowadził Synchronous Technology do modelowania zarówno bazującego na historii operacji, jak i bezpośredniego w jednym modelu, IronCAD jako pierwszy połączył oba systemy modelowania.

IronCAD 2018 zachowuje wszystkie funkcje interfejsu użytkownika z pierwszego wydania oraz wprowadza i rozwija znaczniej więcej nowych funkcjonalności na przestrzeni lat. Przykładem mogą być  Flexible Shapes, które są wygodniejszą wersja IntelliShapes. Po umieszczeniu w modelu przecinają automatycznie części i jeśli to konieczne pytają o wymiar.

Oto przykład kreatywności IronCAD. Stwórz rurkę, a następnie wytnij ją pod kątem 45 stopni. Po umieszczeniu następnej rury, IronCAD używa tej samej funkcji i automatycznie odcina nowy obiekt po tym samym kątem.

Niestety, nie wszystkie InteliShapes są Flexible Shapes, ale przedstawiciele IronCAD zapewniają, że mogą dodać więcej kształtów do katalogów, gdy klienci ich tego oczekują. W rzeczywistości firma udostępnia inteligentne projektowanie przy pomocy Flexible Shapes najczęściej użytkownikom innym niż projektanci. Uważają oni łatwość użycia tych funkcji przydatną dla sprzedawców, którzy dzięki niej mogą przygotować wstępny projekt w szybki sposób w obecności klienta. Dodatkowo bazy z  częściami przemysłowymi są dostępne bezpłatnie na stronach internetowych, takich jak Traceparts.

W tradycyjnym programie CAD 3D na jednym rysunku modelowana jest jedna część, następnie wiele części jest łączonych w jeden zespół. IronCAD nie ma tego ograniczenia, ponieważ jego rysunki mogą mieć dowolną liczbę części. Aby stworzyć zespół wystarczy wybrać część i kliknąć przycisk złożenia.

IronCAD 2018

Aby ułatwić rozpoczęcie pracy z IronCAD 2018, dostępny jest nowy interfejs użytkownika, który zmniejsza liczbę poleceń wyświetlanych na wstążce. Dla osób przybywających z programu Inventor lub Solidworks, szkicowanie rozpoczyna się na płaszczyźnie xy, jak można oczekiwać, ale nie jest o standardowe ustawienie programu IronCAD.

Naciśnięcie klawisza “S” wywołuje ekranowy interfejs, który był już dostępny w poprzednich wersjach programu IronCAD, ale teraz pojawia się przy kursorze i ma nowy wygląd pierścienia. Zawartość pierścienia zmienia się w zależności od bieżącej operacji – np. pracy z powierzchniami, szkicami lub blachą, a polecenia wyświetlane przez pierścień można dostosować. Projektanci IronCAD uważają, że ma to dodatkową zaletę polegającą na ujawnianiu przydatnych poleceń, o których użytkownicy mogą nawet nie wiedzieć, że są dostępne.

Wydajność tworzenia dużych zespołów to ważna sprawa w dzisiejszych czasach. Jeśli twój komputer ma dedykowany procesor graficzny nVidia lub AMD, IronCAD 2018 będzie płynnie powiększał i obracał bardzo duże złożenia. Sztuczka polegająca na zwiększeniu szybkości wyświetlania z 4-6 fps na 40-60 fps przy tymczasowym wyłączeniu przezroczystości, krawędzi i odbić.

Tryb mechanizmu to funkcjonalność dzięki której obracamy części, aby zobaczyć jak się poruszają i sprawdzić kolizje. W programie IronCAD 2018 wykrywanie kolizji jest szybsze i łatwiejsze w przypadku wybranych komponentów. W tym trybie czerwone ostrzeżenia są wyświetlane tylko dla wybranych części.

Kiedy tworzymy rysunki z mechanizmu, możemy teraz określić alternatywne widoki pozycji, aby pokazać mechanizm w stanie złożonym, w pełni rozłożonym i stanie normalnej pracy. Każdy ze stanów może mieć inny styl, kolory i rodzaje linii. Możemy wymiarować między różnymi stanami, aby pokazać długości rozszerzeń i kątów obrotu.

Funkcja shrink-wrapping upraszcza modele. Jest to przydatne przy udostępnianiu modeli, aby zmniejszyć rozmiar lub ukryć informacje a temat niektórych własności. Za jej pomocą określamy, które części chcemy zachować, a które usunąć np. wszystkie otwory mniejsze niż określony rozmiar lub wszystkie ukryte części.

  Rysunek 3. Wyświetlanie modelu 3D programu IronCAD w przeglądarce internetowej Chrome.

 

 

IC Web Viewer eksportuje model jako plik HTML, dzięki czemu może go przeglądać dowolna przeglądarka internetowa. Dostępnych jest kilka wersji aplikacji IC Web Viewer. Pełna wersja oraz wersja low-data są przeznaczone dla laptopów lub urządzeń mobilnych, a wersje lokalne i serwerowe dla sieci lokalnych lub serwerów sieci Web. Po otwarciu w przeglądarce możemy przełączać widoczne części, zmieniać punkty widzenia, dzielić modele i ustawiać różne typy renderowania.

Nowa funkcja, która najbardziej przypadła mi do gustu, to domyślne szablony dla arkuszy, nazywane Bulk Drawing Creation. Szablony określają, gdzie powinny znajdować się widoki płaskie lub złożone, a nawet bloki tytułowe, a także ustalają kierunek widoku. Wszystkie elementy można wyłączać, niezależnie czy są to elementy złączne, powierzchnie czy krzywe 3D. Automatycznie generowane widoki mogą być edytowane i wymiarowane w razie potrzeby.

IronCAD 2018 obsługuje wiele szablonów arkuszy. Po skonfigurowaniu jedno kliknięcie ustawia wiele arkuszy z określonymi układami. Arkusze można udostępniać innym rysunkom. W związku z automatyzacją układów możemy teraz określić, która krawędź części arkusza blachy jest wyrównana z osią X i lokalizacją źródła. Wybrane widoki można wyeksportować, na przykład do plików DWG.

Klawisz “S” po raz pierwszy jest również dostępny w trybie arkusza blachy i jest przydatny do wymiarowania części płaskich. Nowe skróty klawiaturowe dostosowują wygląd każdego wymiaru, na przykład przenosząc tekst i przełączając tekst przedrostka lub przyrostka dla poszczególnych wymiarów. Właściwości dowolnego wymiaru można dostosować i natychmiast mogą zostać użyte przez IronCAD 2018. Nie ma potrzeby usuwania i ponownego wstawiania, jak w niektórych innych pakietach CAD.

Listę łańcuchów zdefiniowanych przez użytkownika można wstępnie zdefiniować, a następnie szybko wybrać podczas wprowadzania wymiarów. Ostatnią funkcją, o której chcę wspomnieć to automatyczna ilość otworów. Używamy jej do ustalenia liczby wszystkich otworów o danym rozmiarze.

 

IronCAD to wyjątkowy produkt, który jest liderem branży od dwóch dekad. Jego cena jest niższa niż w przypadku innych pakietów CAD średniej klasy, ale zapewnia większe możliwości niż podstawowe wersje konkurentów. Niezwykłe nowe funkcje w nadchodzącym wydaniu pokazują, że IronCAD nie stracił swojej przewagi.

 

 

Ralph Grabowski – autor bloga WorldCAD Access oraz wielu artykułów i książek z branży CAD

Zobacz inne wpisy

Inne interesujace produkty

facebook youtube mail
Pobierz