Jak IRONCAD pomógł firmie Husqvarna ulepszyć procesy produkcyjne urządzeń zewnętrznych

 

Grupa Husqvarna jest czołowym producentem profesjonalnych pił łańcuchowych, pił spalinowych i przycinarek. Firma w 2004 roku rozpoczęła użytkowanie  programu IRONCAD do opracowywania swoich produktów. Z biegiem lat także wiele innych działów firmy Husqvarna zaczęło korzystać z oprogramowania IRONCAD, jako narzędzia do poprawy produktywności oraz wspierania współpracy w całej organizacji. W ostatnim czasie firma  zdecydowała się także na wykorzystanie IRONCAD do zaprojektowania swojej najnowszej fabryki przeznaczonej do produkcji łańcuchów pił łańcuchowych w Szwecji o wartości 1 miliarda dolarów.

 

Husqvarna odkrywa IRONCAD

Przez wiele lat  Husqvarna AB używała systemu CATIA do projektowania i rozwoju swoich produktów, budując w tym czasie imponującą bibliotekę komponentów. Jedna z głównych grup produkcyjnych postanowiła nadal korzystać z systemu 2D AutoCAD, uznając że CATIA jest zbyt droga i skomplikowana w użyciu.

Kierownictwo firmy wiedziało, że bardziej wydajne byłoby wykorzystanie istniejącej biblioteki komponentów 3D jako podstawy dla wszystkich nowych narzędzi. Dlatego też potrzebowali łatwego w obsłudze rozwiązania CAD 3D do zarządzania biblioteką komponentów i złożeń. W 2004 roku, po długich rozważaniach, zdecydowali się wdrożyć pakiet IRONCAD Design Collaboration Suite. Zdecydowali się na takie rozwiązanie, ponieważ pozwoliło im ono na projektowanie urządzeń za pomocą katalogów o wstępnie zdefiniowanych kształtach, które można łatwo modyfikować według aktualnych potrzeb.

 

 

Wykorzystanie IRONCAD do zaprojektowania nowej fabrycznej linii produkcyjnej

Ostatnimi czasy  Husqvarna zdecydowała się na utworzenie nowej linii do produkcji pił łańcuchowych. W tym celu postanowili wykorzystać fabrykę, w której wcześniej produkowano maszyny do szycia o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych. Projekt nowej linii produkcyjnej opierał się na planie pomieszczeń w rysunku 2D DWG, który został zaimportowany do środowiska IRONCAD 3D. Następnie został zaktualizowany i poprawiony z wykorzystaniem skanowanych laserowo wymiarów oraz uzupełniony o nowe ściany i inne detale architektoniczne.

 

 

Przy projektowaniu fabryki firma Husqvarna brała pod uwagę takie aspekty, jak:

 • Jakie elementy i procesy należy zarządzać?
 • Jak można zapobiegać blokadom produkcyjnym?
 • Jakie są czasy cyklu na każdej stacji i gdzie występują wąskie gardła?
 • Czy ciężarówki mogą przejechać?
 • Jak wygląda przepływ materiału?
 • Czy na każdym stanowisku pracy uwzględnia się ergonomię?

Elastyczność projektowania w programie IRONCAD pozwoliła na szybkie i łatwe projektowanie różnych układów pomieszczeń oraz rozmieszczenia maszyn, biorąc pod uwagę  optymalizację konfiguracji. Z kolei wbudowane narzędzie IronCAD Trans umożliwiło wykorzystanie modeli stworzonych w rożnych tomatach przez kontrahentów.

Dzięki IRONCAD projektanci Husqvarny mogli z łatwością umieszczać różne komponenty 3D w wirtualnym układzie fabrycznym, aby zapewnić sprostać wszelkim wymaganiom, takim jak: sprawdzenie odstępów i odległości między komórkami oraz identyfikacja potencjalnych wąskich gardeł. Program pozwolił również na uproszczenie wielu bardzo szczegółowych i nieporęcznych złożeń maszyn. Ostateczny projekt obejmował wszystkie pasy transportowe, regały, narzędzia, wagony i inne zasoby produkcyjne. Dzięki projektowi wykonanemu w IRONCAD firma Husqvarna otrzymała rzeczywisty obraz układu fabryki, zanim jakiekolwiek fizyczne komponenty zostały przywiezione na miejsce.

Inżynierowie Husqvarny byli zachwyceni możliwością prostego, szybkiego i bezproblemowego dokonywania nieoczekiwanych zmian w projekcie, jakie zaoferował IRONCAD. Jest to cecha unikalna w świecie 3D CAD,  niezbędna dla kreatywnego projektowania i wysokiej produktywności.

 

Zalety IRONCAD odnotowane przez firmę Husqvarna

Niższe koszty inwestycji dla:

 • Licencji CAD
 • Umów wsparcia
 • Edukacji

Oszczędność czasu:

 • Szybsze i swobodniejsze projektowanie
 • Wsparcie IRONCAD przez całą fazę koncepcji
 • Łatwiejsze ponowne wykorzystanie posiadanych projektów
 • Możliwość korzystania z katalogów, które usprawniają proces projektowania
 • Wiele części w jednym pliku – koniec z zarządzaniem danymi

Komunikacja ze światem zewnętrznym:

 • Importowanie plików: CATIA, SWX, Solid Edge, Inventor, Creo, UG / NX i AutoCAD
 • Modyfikowanie bezpośrednio zaimportowanej geometrii
 • Tworzenie wizualizacji i animacji.

 

Narzędzia, funkcje i cechy IRONCAD usprawniające projektowanie

Program IRONCAD dzięki narzędziu IronCAD Trans oferuje możliwość importowania i eksportowania wszystkich standardowych formatów plików CAD, dzięki czemu projektanci Husqvarny mogli łatwo wykorzystać swoje dotychczasowe dane i współpracować na różnych platformach. Wcześniej utworzone pliki CATIA 3D można było łatwo importować do katalogów IRONCAD, w tym zarówno do produktów CAT (zestawy), jak i CAT-Part (pliki pojedynczych części).

Fukcja Smart eBehaviors umożliwia użytkownikowi tworzenie inteligentnych złożeń, części i funkcji, z jednoczesnym zastosowaniem parametryzacji orientacji, rozmiarów, czy innych cech zdefiniowanych przez użytkownika.

Dzięki możliwości tworzenia wiele części w jednym pliku, zespół produkcyjny Husqvarny całkowicie wyeliminował problemy z zarządzaniem danymi. Po zaimportowaniu pliki można łatwo zaadaptować za pomocą specjalistycznych narzędzi IRONCAD, takich jak uchwyty, które mogą modyfikować geometrię w niemal każdym aspekcie środowiska projektowego.

Inne narzędzie usprawniające pracę to IRONCAD TriBall ™, które umożliwia pozycjonowanie dowolnego komponentu lub złożenia w scenie 3D. Co więcej zaimportowaną geometrię 3D można łatwo modyfikować w IRONCAD bez potrzeby korzystania z tradycyjnej historii CAD.

Wykorzystanie IRONCADa w firmie Husqvarna wzrosło z biegiem lat

Po odkryciu możliwości oprogramowania CAD 3D  IRONCAD wiele działów w firmie Husqvarna zaczęło korzystać z tego rozwiązania, w tym laboratorium kontroli jakości, odlewnia i dział produkcji.

“Czerpiemy ogromne korzyści z użytkowania IRONCAD w produkcji artykułów Husqvarna i jesteśmy bardzo zadowoleni z funkcjonalności, szkoleń i wsparcia” – Åke Lindholm, koordynator IT NORDIC, grupa Husqvarna.

Zobacz inne wpisy

Inne interesujace produkty

facebook youtube mail
Pobierz