JAKI WYBRAĆ KOMPUTER DO PROJEKTOWANIA W CAD 3D?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z programami CAD 3D  zastanawia się jaki wybrać sprzęt komputerowy. Często jednak decyzji zakupowej towarzyszą obawy, czy dany zestaw PC sprosta nowoczesnym programom do komputerowego wspomagania projektowania, a także czy pozwoli na komfortową pracę.

Na początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które ułatwią nam zakup sprzętu dedykowanego programom do projektowania 3D.

Jakim dysponujemy budżetem?

Niezwykle istotną kwestią jest oczywiście nasz budżet. Nie każdy początkujący projektant dysponuje odpowiednimi zasobami finansowymi, tak samo nie każda firma posiada sejf wypełniony sztabkami złota. Oczywiście istnieją dotacje na zakup sprzętu, wyposażenia lub utworzenia dodatkowego stanowiska pracy, lecz jak wiadomo, aby je otrzymać należy spełnić wiele wymagań, co może okazać się w wielu przypadkach problematyczne.

Złożoność tworzonych projektów

Drugim ważnym aspektem jest przeznaczenie sprzętu komputerowego. Powinniśmy określić, czy komputer będzie wykorzystywany do tworzenia   prostych czy też raczej złożonych projektów.

W pierwszym przypadku nie ma sensu inwestować w drogie zestawy, jako że  do projektowania CAD małych zespołów nie potrzebujemy komputera o zaawansowanej specyfikacji. Do wydajnej pracy w zupełności powinien wystarczyć nam procesor z  4 rdzeniami i 8GB pamięci RAM.

Oczywiście, jeśli wiążemy swoją przyszłość zawodową z projektowaniem  i dysponujemy większymi środkami finansowymi powinniśmy rozważyć zakup komputera z 8-rdzeniowym procesorem oraz z 16GB lub 32GB RAM. dobrze jest wybrać sprzęt z górnej półki o uznanej marce, będzie to przecież inwestycja na lata.

Laptop czy komputer stacjonarny?

Podejmując decyzję o zakupie komputera, konieczny będzie wybór między komputerem stacjonarnym a laptopem.   Panuje opinia, że komputer stacjonarny lepiej sprawdza się w pracy biurowej.

Istotną kwestią jest oczywiście  ekran. Monitor komputerowy w porównaniu do matrycy laptopa oferuje lepszą jakość obrazu oraz lepsze pole widzenia. Również wydajność zestawu komputerowego zazwyczaj znacznie przewyższa wydajność laptopa w porównywalnej cenie.

Jednakże komputery stacjonarne również posiadają pewne minusy, takie jak np.  brak mobilności. Jeżeli często podróżujemy i odwiedzamy klientów – bezapelacyjnie potrzebujemy przenośnego sprzętu, więc w tym przypadku wygodniejszym rozwiązaniem będzie laptop.

Wielu projektantów, którzy często podróżują i spotykają się z klientami poza biurem, decyduje się na zakup dobrego komputera stacjonarnego w pakiecie z tańszą mobilną stacją roboczą, którą mogą ze sobą zabrać wszędzie. Wszystko zależy od typu wykonywanej przez nas pracy, od tego jak często projektujemy i na jakim poziomie zaawansowania  obecnie się znajdujemy.

Dodatkowe akcesoria

Istotnym zagadnieniem jest również  wybór dodatkowych akcesoriów, takich jak dysk SSD, myszka 3D (zwana również manipulatorem 3D) oraz dodatkowy monitor.

Dysk SSD jest niezbędny gdy zależy nam na zwiększeniu szybkości działania naszego systemu operacyjnego. Można przytaczać wiele zalet dysku SSD, ale do najważniejszych z nich należą m.in. duża odporność na urazy mechaniczne, bezgłośna praca czy bardzo małe zużycie energii. Dodatkowo użytkownicy  laptopów  docenią również niską wagę dysków oraz dłuższy czas pracy akumulatora.

Projektanci coraz częściej rozglądają się za akcesoriami, które ułatwiłyby i przyśpieszyły tworzenie zaawansowanych projektów. Jednym z nich są z pewnością myszki 3D. Te profesjonalne urządzenia wskazujące to idealne rozwiązanie, które znacznie upraszcza pracę podczas wykonywania projektów na ekranie komputera. Co najważniejsze, klasyczna klawiatura czy myszka nie są w stanie uzyskać tak intuicyjnego poziomu kontroli jak manipulator 3D.

Projektując w programach CAD warto rozważyć zakup drugiego monitora. Usprawni on komfort pracy oraz zwiększy efektywność wykonywania zadań. Dzięki dodatkowemu monitorowi uzyskamy lepsze pole widzenia, a także możliwość prostszej obsługi wielu aplikacji w tym samym czasie. Użytkownicy zaawansowanego oprogramowania 3D zwiększają sobie tym samym swoją przestrzeń roboczą.

Przykładowe zestawy komputerowe

Poniżej prezentujemy zestawienie przykładowych zestawów komputerowych, które warto wziąć pod uwagę zakupu komputera do projektowania CAD 3D.

 

Komputery stacjonarne

Opcja nr 1 Opcja nr 2  Opcja nr 3
 PRZEZNACZENIE projektowanie CAD małych zespołów projektowanie CAD dużych zespołów projektowanie + wizualizacja + analiza MES
SPECYFIKACJA pamięć: 8 GB RAM,

grafika: Nvidia Quadro,

procesor: i5, 2 lub 4-rdzeniowy.

pamięć: 16 GB RAM,

grafika: Nvidia Quadro,

procesor: i7, 2 lub 4-rdzeniowy.

pamięć: 16-32 GB RAM,

grafika: Nvidia Quadro,

procesor: i7, 8-rdzeniowy.

 PRZYKŁAD Dell Precision T3620 (MT) Sensilo SX-900 HP Inc. Z440

 

Laptopy

Opcja nr 1 Opcja nr 2  Opcja nr 3
 PRZEZNACZENIE projektowanie CAD małych zespołów projektowanie CAD dużych zespołów projektowanie + wizualizacja + analiza MES
SPECYFIKACJA pamięć: 8 GB RAM,

grafika: Nvidia Quadro,

procesor: i5, 2 lub 4-rdzeniowy.

pamięć: 16 GB RAM,

grafika: Nvidia Quadro,

procesor: i7, 2 lub 4-rdzeniowy.

pamięć: 16-32 GB RAM,

grafika: Nvidia Quadro,

procesor: i7, 8-rdzeniowy.

 PRZYKŁAD Lenovo ThinkPad Dell Precision Hp ZBook
Zobacz inne wpisy

Inne interesujace produkty

facebook youtube mail
Pobierz