Leasing, czy to się opłaca?

IronCAD Leasing

 

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: czy leasing się opłaca? Zagadnienie to najczęściej towarzyszy rozwojowi firmy, gdy kolejne inwestycje stają się koniecznością. Rynek oferuje różnorodne możliwości finansowania środków trwałych, np. leasing lub kredyt, a także coraz popularniejszą formę wynajmu. Co opłaca się najbardziej?

Odpowiedź jak to zwykle bywa, uzależniona jest od wielu czynników. Na korzyść leasingu zdecydowanie wpływa ułatwiona procedura pozyskania (szczególnie w porównaniu z kredytem) oraz bezpieczeństwo inwestycji. Po przeprowadzeniu kalkulacji okazuje się, że leasing jest także jedną z tańszych opcji finansowania, co ma ogromne znaczenie dla firmy niezależnie od jej wielkości.

 

Leasing, dla kogo?

Leasing jest uznawany wśród przedsiębiorców za jedno z korzystniejszych źródeł finansowania firmy – nie zależnie od jej wielkości. Przyczyną takiego podejścia jest m.in. jego forma, którą można określić jako hybrydę kredytu i dzierżawy. Podczas trwania umowy, jej przedmiot nie jest własnością leasingobiorcy. Jest to możliwe dopiero po jej zakończeniu.

Leasingobiorcą mogą być osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki handlowe oraz spółki cywilne. Zróżnicowane rodzaje leasingu oraz elastyczne możliwości spłaty sprawiają, że ta forma finansowania jest dominująca w przestrzeni biznesowej. Oferta uwzględnia szerokie spektrum przedsiębiorstw – poczynając od najmniejszych, jednoosobowych, aż po dojrzałe spółki.

W Polsce leasing ciągle jeszcze rozpatrywany jest najczęściej w kontekście eskalacji floty samochodowej. Dlatego, choć cieszy się ogromną popularnością, można odnieść wrażenie, że jego potencjał nie jest w pełni wykorzystywany przez rodzime przedsiębiorstwa.

Często zapomina się, że przedmiotem leasingu mogą być również specjalistyczne maszyny, sprzęt biurowy, linie produkcyjne oraz oprogramowanie. Jest to znaczne udogodnienie dla firm, które wykazują zapotrzebowanie na wdrożenie najnowszych rozwiązań technologicznych, ale nie mogą pozwolić sobie na ich jednorazową spłatę.

Zamrażanie środków własnych najczęściej nie jest korzystnym rozwiązaniem w kontekście ekonomii firmy – nawet jeśli dotyczy inwestycji w niezbędne doposażenie. Również dlatego przedsiębiorcy tak chętnie sięgają po alternatywne, bezpieczne formy finansowania.

 

Leasing a kredyt

Leasing jest znacznie łatwiej dostępny niż kredyt. Do jego otrzymania wystarczy minimum formalności, co stanowi jego przewagę. Dodatkowo wymaga zaangażowania minimalnych środków własnych i jest tańszy od kredytu. Dlaczego więc nie został wyłączną formą finansowania w biznesie?

Przedmiotem leasingu mogą być konkretne aktywa trwałe. W przypadku kredytu finansowany może być dowolny cel związany z działalnością firmy, np. remont. Stosując pewne uproszenie, pozwolimy sobie na stwierdzenie, że wpływa to na równoległe funkcjonowanie obu form finansowania.

W przypadku zakupu specjalistycznego oprogramowania nie ma potrzeby zaciągania kredytu. Można pokusić się o prostszą formę, jaką jest leasing. Zdarza się, że część formalności bierze na siebie producent lub dystrybutor, tak jak ma to miejsce w przypadku leasingowania programu IRONCAD. Wówczas cała procedura jest jeszcze bardziej uproszczona.

Proces badania zdolności leasingowej jest prostszy i krótszy. Nie jest konieczne przygotowywanie obszernej dokumentacji (biznesplanu, analizy wskaźnikowej itd.), jak ma to miejsce w przypadku badaniu zdolności kredytowej. Czas dla zdecydowanej większości przedsiębiorstw jest z oczywistych względów kluczowy – również na tym polu leasing wykazuje przewagę nad kredytem.

 

Dodatkowe korzyści wynikające z leasingu

Oprócz oczywistych, pokrótce już omówionych, korzyści warto wspomnieć o tych, których nie wszyscy mają świadomość. Jedną z najważniejszych, a mniej oczywistych zalet leasingu jest zmniejszenie podstawy opodatkowania.  Raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu, dlatego mogą zostać w pełni rozliczone. Dodatkową korzyścią podatkową, jest możliwość odliczenia VAT-u.

Leasing nie tylko pozwala zachować płynność finansową, dzięki możliwości sfinansowania 100% inwestycji, ale jednocześnie nie ma wpływu na zmniejszenie zdolności kredytowej. Jest to bardzo wygodne i praktyczne.

Leasing jest swoistym rodzajem wspomnianej już na początku hybrydy łączącej kredyt i dzierżawę. Dzięki temu, że w trakcie trwania umowy przedmiot leasingu nie jest własnością firmy, nie są wymagane dodatkowe, skomplikowane zabezpieczenia. Ułatwia to rozwój mniejszym firmom, które nie zawsze mają możliwość otrzymania kredytu, ale także dużym spółkom, które całą procedurę chcą uprościć.

W przeciwieństwie  do wynajmu, po okresie trwania umowy leasingowej, środek trwały może stać się własnością firmy. Biorąc pod uwagę zaangażowanie finansowe występujące w obu przypadkach, możliwość zachowania przedmiotu umowy po jej zakończeniu często jest kluczowa na etapie wyboru.

Nie mamy wątpliwości co to tego, że leasing jest opłacalny. Jest bezpieczny dla firmy, wspiera jej rozwój i zapewnia dostęp do najnowszych technologii. Właśnie dlatego, dla naszych klientów przygotowaliśmy opcję leasingu programu IRONCAD. Zapewniamy uproszczoną procedurę, szybką realizację, a także elastyczny okres spłaty. W celu otrzymania szczegółowej ofert zapraszamy do kontaktu.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

tel. 12 362-30-76

e-mail: info@ironcad.pl

 

 

 

 

 

Zobacz inne wpisy

Inne interesujace produkty

facebook youtube mail
Pobierz