PROJEKTOWANIE KONSTRUKCJI Z ARKUSZA BLACHY

System IRONCAD posiada wbudowany w standardzie inteligentny moduł blaszany. Narzędzia obróbcze wykorzystują tą samą metodę projektowania, która jest dostępna w IRONCAD: modelowanie dynamiczne oraz przeciągnij i upuść z katalogów, które są wyposażone w najczęściej wykorzystywane operacje na blachach.

Cały proces projektowanie jest maksymalnie uproszczony dzięki temu inżynierowie mogą w łatwy sposób przygotować model do procesu wytwarzania.

Użytkownik może sam rozbudowywać katalogi o własne zestawy narzędzi czy też wzorów, które w kolejnych zleceniach mogą zautomatyzować projektowanie. Cała dokumentacja techniczna jest w pełni połączona z modelem dzięki temu wprowadzone zmiany na modelu 3D, kolejno po automatycznym rozwinięciu są uwzględniane na rysunku 2D. Podczas pracy użytkownik definiuje cechy blachy dzięki wbudowanej tabeli blach takie jak grubość, materiał, współczynnik K, minimalny/maksymalny promień gięcia, naddatki, ostępy narożników, podcięcia i inne które są uwzględnianie podczas rozwijania blachy. W jednym projekcie można stosować wiele rodzajów blach bez konieczności tworzenia oddzielnych plików.

IRONCAD dostarcza na produkcje kompletne rozkroje blach z opisem linii gięcia. Wystarczy kliknąć raz PP myszy, a program wygeneruje automatyczne rozwinięcie wraz z uwzględnieniem naddatków technologicznych oraz cech które nadaliśmy po drodze. Podczas generowanie rozwinięcia, system IRONCAD rozwin_zwin_IRONCADtworzy nową konfigurację dzięki której łatwiej zarządzać widokami(rzutami) na szczegółowych rysunkach 2D jak również kontynuować projektowanie 3D ponieważ model rozwinięty jest ukrywany w sprytny sposób.

W IRONCAD tworzenie rysunku odbywa się w pełni zintegrowanym systemie CAXA Draft. Użytkownicy często kojarzą ten system z programem AutoCAD Mechanical ze względu na podobieństwo dostępnych funkcji rozbudowane o własne zaawansowane rozwiązania projektowe. Tworząc widoki(rzuty) generują się automatycznie linie gięcia, opisy linii gięcia, a wymiary które nanosimy np. wymiarowanie od krawędzi do linii gięcia są po edycji/ zmianie długości gięcia odpowiednio odsuwane wraz z linią i opisem w sposób automatyczny.

4_BLACHA_IRONCAD

Modułowy katalog podstawowych operacji

Projektowanie konstrukcji blaszanej rozpoczynamy od skorzystania z gotowych inteligentnych operacji, które używamy w podobny sposób jak w środowisku sceny 3D. Każda inteligenta operacja posiada specjalne uchwyty dzięki której w łatwy sposób można zmienić rozmiar lub określić położenie wzoru, zmienić kąt gięcia, długość itd. Tworząc konstrukcje mamy do dyspozycji trzy typy standardowych podstaw: prosta, zakrzywiona, stożkowa. Do tych inteligentnych podstaw dokładany pożądane operacje obróbcze, które są stosowane na poziomie tworzenia części. Możemy również skorzystać z zakładki Arkusz Blachy na pasku wstążki, która zawiera więcej opcji definiowania zamknięć narożników, ukosowania, generowania kołnierzy i inne.

biblioteka_arkusz_blachy_IRONCAD

Przewodnik po funkcjach:

Podcięcia zagięcia – definiujemy dwa typu okrągłe lub prostokątne określając domyślna szerokość oraz głębokością

Promień zagięcia – definiujemy minimalny promień zagięcia lub wybieramy z dostępnych norm lub określamy niestandardowe wartości

Automatyczne wiązania – opcja dodanie automatycznie wiązania do wszystkich operacji przetłoczeń, przebić, wzorów, perforacji, zagięćpodciecia naroznika ironcad

Podcięcia narożnika

Możliwość tworzenia niestandardowych typów podcięć.

Zaawansowane ustawienia podstawy arkusza blachy zawierają:

Domyślną grubość blachy, Domyślny gabaryt blachy, pozycje przetłoczeń w zależności od zewnętrznej krawędzi lub środkowej czy też rozwiniętej płaszczyzny blachy.

Edytowalna lista właściwości blachy

IRONCAD już w standardzie posiada rozbudowaną listę właściwości blachy.
Wybrany materiał będzie zastosowany do przeciąganej i upuszczanej konstrukcji blachy. Wbudowana lista w system IRONCAD jest zapisana w pliku tekstowym, dzięki czemu użytkownik może ją dowolnie edytować według swoich szczególnych upodobań.

BIBLIOTEKA_grubosci_blach

Wybór nowej podstawy

IRONCAD pozwala na wprowadzanie zmian do stworzonych modeli już z wybraną cechą właściwości. Po prosto otwieramy listę blach i z naszego magazynu zmieniamy właściwość(cechę) blachy.

Zastępowanie naddatków zagięcia

System IRONCAD przewidział fakt że wiele producentów nie korzysta z najnowszych narzędzi czy też maszyn. Dlatego w systemie można dowolnie regulować odległość linii zagięcia, aby spełnić wszelkie odchylenia starszych maszyn, które z czasem ulegają zużyciu. Ten proces można również osiągnąć dzięki edytowalnemu współczynnikowi K w rozszerzonych opcjach właściwości zagięcia.

5_BLACHA_IRONCAD_smallUtnij Częścią Arkusz Blachy

To narzędzie pozwala wykorzystywać regularne kształty bryłowe jako narzędzi tnących arkusze blach. Następnie wygenerować prawidłowe rozwinięcia(roAUTOMATZCYNE_DODAWANIE_KOLNIERZAzkroje blach).

Zamykanie Narożników.

Ta funkcja pozwala tworzyć "wodoszczelne" narożniki z określoną przerwaną.

OKAP_BLACHY_IRONCAD2

Kołnierz ukosowania.

To narzędzie pozwala w sposób automatyczny stworzy grupy po docinanych zagięć według określonych ścieżek

Kołnierz Wyciągnięty

Pozwala stworzyć modele układów wentylacyjnych, kształtek, przejść

7_BLACHA_IRONCAD_small_2
PRZEJŚCIE_KWADRAT_W_KOLO_BLACHA_IRONCAD

Przeciągniecie

ARKUSZ_BLACHY_kolano_segmentowe

Okrągłe wykończenie narożników

Czasami zdarza się potrzeby, aby dodać odstęp pomiędzy zagięciami. Okrągłe wykończenie dodaje się do najbliższych zagięć tworząc specjalną przerwę która jest uwzględniana przy rozwinięciu.

Dostosowany kształt profilu

Ta operacja pozwala użytkownikowi na dodawanie/stworzenie własnego kształtu który będzie usuwał materiał z arkusza blachy

Dostosowany kształt przetłoczenia.

Ta operacja pozwala użytkownikowi zdefiniować własne dotowane narzędzie które wygeneruje przetłoczenie w arkuszu blachy

Przewodnik Technologii Uchwytów w IRONCAD

Technologia uchwytów została opracowana przez IRONCAD już na koniec 1980 roku. SYSTEM IRONCAD jest pionierem w wykorzystywaniu tej technologii, a inne rozwiązania próbują go naśladować. Technologia uchwytów została zaimplementowana do modelowania jak i projektowania konstrukcji blaszanych w IRONCAD dzięki czemu użytkownik może operować w sposób intuicyjny znanymi metodami projektowania. Poniżej przedstawimy wybrane uchwyty stosowane najczęściej w blachach.

Twórz kompletne projekty 3D:

KOCIOL_projekt_3D-ironcad_small

Rodzaje uchwytów

Uchwyty edycyjne dla kształtów przetłoczeń i przebić.

Dzięki uchwytom można zmieniać wymiary gabarytowe lub stosowane typy rozwiązań obróbczych. Przenosząc kształt z katalogu zaraz na początku możemy ustalić pozycję względem osi XY które wyznaczają najbliższe krawędzie części blaszanej. Jeśli potrzebujemy zwiększyć rozmiar kształtu obróbczego wystarczy kliknąć na odpowiednie strzałki aby zwiększyć lub zmniejszyć, a zielona kropka zastosowuje zmianę.

ZAG11

Uchwyty edycyjne na poziomie części

Dostępne są dwa zastawy uchwytów pozwalające zmieniać kąt gięcia jak również długość łuku zagięcia. Domyślnie są pobierane z magazynu listy materiałowej blach.

ZAG3

Uchwyty Podstawy Stożka

Dostępne uchwyty pozwalają na edycję górnego/dolnego promienia, a także na edycję kąta obrotu.

Uchwyty Kształtu Wierzchołka

Działają bardzo podobnie jak inteligentne kształty w systemie IRONCAD. Wzór obróbczy może być edytowany parametrycznie w sensie zależnościowo. Edytując przykładowo fazę możemy tworzyć wymiary równej fazy a także np. 2x4

ZAG12 ZAG4

Uchwyty Kształtu Zagięcia.

Podczas wyboru poziomu edycji funkcji dostępne uchwyty pozwalają na edycję kąta, promienia, długości łuku zagięcia czy też długości samego zagięcia.

ZAG1

Uchwyt Podcięć Zagięcia

Klikają na zielono/brązowe kropki możemy uaktywnić zestaw narzędzi obróbki podcięć, a także zdefiniować odpowiednią orientację.

ZAG2

Katalog Operacji Arkusza Blachy

Moduł Arkusza blachy jest dostępny w standardzie w Systemie IRONCAD wraz z kompletnymi bibliotekami inteligentnych operacji stosowanych na elementach metalowych. Wszystko opiera się o wbudowany katalog arkusz blachy. Dodatkowo użytkownik może zdefiniować własne elementy obróbcze przy pomocy standardowej metody projektowania w IRONCAD a następnie przeciągając do katalogu nowy kształt będzie widoczny na liście. Pamiętamy oczywiście o zapisywaniu katalogów.

Lista dostępnych operacji w Arkuszu blach

Podstawa Przebicia (stemple) Przetłoczenie (stemple)
Prosta Podstawa Trapezoid Proste Przebicie
Zakrzywiona Podstawa Zaokrąglony Kwadrat Podwójne Przebicie
Dodaj Podstawę Wzór Klucza Zewnętrzny Odstające Przebicie
Zakrzywiona Podstawa Wzór Klucza Wewnętrzny Pół mostkowe Przebicie
Zaokrąglenie Narożnika Okrąg Lufcik
Fazowanie Narożnika Wzór Liścia Kończyny Zaokrąglony Lufcik
Zagięcie Wzór Pojedyncze D Dołek
Dogięcie Wzór Podwójne D Dołek z Otworem
Wygięcie Wzór Złącza Okrągły Dołek
Zagięcie z Podstawą Sześciokąt Fazowany Otwór
Dogięcie z Podstawą Promień Stopniowy Otwór
Wygięcie z Podstawą Fasolka (cygaro) Pół-przedzielony Występ
Oblamowanie Grupa Okręgów (perforacja) Pół-przedzielony Prostokąt
Szew Grupa Prostokątów Otwór na Kartę
Zagięcie z Aromatycznym Podcięciem Grupa fasolek (cygar) Przetłoczenie Prostokątne
  Dostosowani Wzór Profilu Przetłoczenie Wieszaka
    Wyskok
    Wybrzuszenie
    Dostosowany Wzór Przetłoczenia

 

Inne interesujace produkty

facebook youtube mail
Pobierz