PROJEKTOWANIE RUROCIĄGÓW I WĘZŁÓW CIEPLNYCH

Wstępne konsultacje z użytkownikami przedstawiły obecny stan wykorzystywania narzędzi CAD w Polsce. Duże grono projektantów pracuje po prostu na „płasko” wykorzystując narzędzia CAD 2D. Głównym problem przejścia na rozwiązania 3D była obawa przed nauką programu 3D, a także brak dedykowanych narzędzi wyposażonych w biblioteki, z których najczęściej się korzysta w branży ciepłowniczej.

Po rozeznaniu potrzeb baza programowa została zmodyfikowana i przystosowana zgodnie z zaleceniami. IRONCAD wyposażony w moduł rurociągi i węzły cieplne w rękach projektanta staje się potężnym narzędziem, a dzięki unikalnej funkcji „Przeciągnij i Upuść” projektowanie nie było jeszcze tak proste.

Wszystkie biblioteki posiadają punkty magnetyczne przez co elementy dopasowują się automatycznie czy rozpoznają średnice (DN). Projektowanie w technologii 3D pozwala na wykluczenie błędów projektowych oraz przy wstępnych założeniach sprawdzenie kolizji. Wszystko to skutkuje skróconym czasem projektowania.

Dzięki rozbudowanej możliwość importu plików w projektach użytkownicy mogą korzystać z udostępnianych modeli dla IRONCAD od producentów takich jak: GRUDFOS, WILO, BROEN, GESTRA, TRANTER, DANFOSS, FLAMCO, SOCLA, HONEYWELL, WIKA, AUMA, REFLEX, NAVAL VEXVE, SAMSON, SONDEX, VALVEX, JAFAR, KSB, LFP, HILTI, SPAW-TEST i inne.

Dokumentacja 2D. IRONCAD pozwala na tworzenie profesjonalnej, precyzyjnej dokumentacji 2D. Na podstawie modelu 3D automatycznie tworzone są poszczególne rzuty. Bardzo dużą zaletą jest zestawienie części, które tworzy się na podstawienie danych przypisanych do modeli. Tabelę zestawieniową można eksportować do Excela lub OpenOffice’a, co pozwala na przyspieszenie procesu robienia kosztorysów, listy zamówień i w jeszcze sprawniejszy sposób zarządzania dokumentacją.

Kluczowe funkcje wykorzystywane w dokumentacji 2D:

  •  Przekroje (pionowe, poziome, łamane, pod kątem)
  • Widoki szczegółów
  • Wyrwania
  • Rzuty pomocnicze
  • Szybkie wymiarowanie: Inteligentny Wymiar, Łańcuch, Linia bazow, Współrzędnościowy
  • Automatyczne zestawienia części
  • Tolerancje, chropowatości, oznaczenia spoin, wprowadzanie tekstów
  • Tabele otworów
  • Szablony rysunkowe – możliwość zdefiniowania stylów i warstw

Komunikację z kontrahentami oprócz standardowej formy papierowej, PDF, DWG, DXF, JPG dodatkowo zapewnia interaktywny PDF 3D oraz bezpłatna przeglądarka projektów 3D IC-COMPOSE. Zaletą jest fakt, że projekt może być otwierany w bezpłatnym programie Adobe Reader. Natomiast przeglądarka nie wymaga wysokich parametrów sprzętowych do otwierania projektów 3D.

Zintegrowany moduł CAXA Draft dodatkowo posiada biblioteki symboli do tworzenia schematów instalacji.

Konfiguracje. Dzięki opcji tworzenia konfiguracji szybko możemy pokazać te elementy składowe które są aktualnie potrzebne by rysunek był dokładny.

Normalia ISO, DIN, PN podczas projektowania do dyspozycji są bazy gotowych modeli 3D, dzięki nim przykładowo tworzymy konstrukcje pod węzły lub wstawiamy połączenia śrubowe do kołnierzy. System posiada wbudowane narzędzia do generowania „inteligentnych” własnych parametrycznych modeli. Modele później mogą zachowywać się podobnie jak przykładowa rura, kolanko, kołnierz - automatycznie dopasowują rozmiar do istniejącego obiektu 3D.

Numerowanie. Kolejnym problemem podczas projektowania jest odpowiednia numeracja wszystkich części, moduł wyposażony jest w narzędzie do automatycznego numerowania przez co z łatwością możemy stworzyć zestawienie części a wszystko to odbywa się w jednym pliku.

Wizualizacja. IRONCAD umożliwia tworzenie fotorealistycznych wirtualizacji i animacji, które można wykorzystać np. przy tworzeniu katalogów produktów, na stronie www lub tworzeniu ofert – wyglądają one jeszcze profesjonalniej.

Inne interesujace produkty

facebook youtube mail
Pobierz