Unifikacja programów CAD 3D

Program-CAD-3D

Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach większość dostępnych produktów często różni się od siebie wyłącznie logiem i etykietą. Z kolei ich skład, podzespoły czy technologia są często zadziwiająco podobne. Czy ten charakterystyczny trend, można odnieść również do programów CAD 3D?

Z pewnością programy CAD 3D takie jak: SolidWorks, Inventor czy Solid Edge posiadają grupy oddanych, przywiązanych do nich od lat użytkowników, którzy regularnie wdają się w bezowocną dyskusję na temat wyższości jednego softu nad pozostałą dwójką. Co ciekawe, wielu użytkownikom programów CAD 3D towarzyszy poczucie, że po zakupie zaawansowanego rozwiązania CAD 3D i tak nie wykorzystają w pełni jego możliwości, lecz zaledwie nieznaczną ich część ( z reguły kilka lub kilkanaście procent). Natomiast koszty zakupu i użytkowania poniosą w pełnym zakresie… . Nasuwa się pytanie, czy wybór musi ograniczać się jedynie do powyższej trójki( SolidWorks, Inventor, Solid Edge), czy też istnieje inny program CAD 3D, który będzie stanowił dla nich dobrą alternatywą zarówno ze względu na funkcjonalność, jak i cenę? Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, przyjrzyjmy się programowi IRONCAD.
Spróbujmy zestawić funkcjonalność programu CAD 3D IRONCAD ( produkowanego w Stanach Zjednoczonych od już od 1997 roku) z systemami klasy SolidWorks, Inventor czy Solid Edge.

Silnik graficzny i współpraca z popularnymi formatami plików

Po przeanalizowaniu kosztów, skupmy się teraz na porównaniu „silników graficzne” analizowanych programów CAD 3D, które to w głównej mierze wpływają zarówno na ogólną funkcjonalność danego oprogramowania CAD 3D, jak również sposób pracy w nim. Systemy z tzw. „mainstreamu” klasy średniej (SolidWorks, Inventor, Solid Edge) wykorzystują kernel PARASOLID lub ACIS. IRONCAD sprytnie wykorzystuje zalety obu tych silników jednocześnie, łącząc ich możliwości i pozwalając na swobodny i nieograniczony przepływ między nimi wszelkich danych CAD. Tego typu rozwiązanie pozwala projektantom IRONCAD na swobodne importowanie plików części oraz złożeń, w zasadzie we wszystkich popularnych formatach na rynku, wliczając w to wszystkie formaty natywne z innych popularnych programów CAD 3D (m.in., SolidWorks, Inventor, CATIA, NX, PRO/E i wiele innych).
IRONCAD oddaje projektantom i konstruktorom do dyspozycji możliwość swobodnej edycji wszelkich importowanych geometrii – i to bez konieczności wcześniejszego rozpoznawania operacji czyli tzw. direct editing. W ostatnich wersjach programu CAD 3D Solid Edge, oznaczonych „ST”, promowana jest tzw. „Technologia Synchroniczna”. Nie wszyscy są jednak świadomi, że firma IronCAD ( producent programu IRONCAD) rozwija technologię modelowania bezpośredniego już od ponad 10 lat! IRONCAD od początku swojego istnienia udowadnia, że powszechnie znane projektowania 3D oparte o historię operacji nie jest jedyną słuszną drogą i że istnieje dla niego realna oraz rozsądna alternatywa. Już w latach 90. XX wieku Tri-Spectives (poprzednia nazwa IRONCAD) zapewniał niezwykłą elastyczność i łatwość modelowania 3D. Program umożliwiał użytkownikom przenoszenie w niezwykle intuicyjny sposób założeń projektowych do środowiska 3D. Na przełomie wieków program znacznie ewoluował, stając się w ostatnich latach w pełni profesjonalnym i czołowym na świecie systemem do modelowania 3D, który w imponujący sposób łączy ogromne możliwości z niewygórowaną ceną. Unikalną cechą IRONCAD jest jego niezwykle interaktywne podejście do sposobu projektowania. IRONCAD wykorzystuje kombinację bezpośredniej edycji geometrii, standardowych brył oraz operacji zdefiniowanych przez użytkownika. Umożliwia przez to projektantom przenoszenie do środowiska CAD 3D nawet najbardziej złożonych koncepcji w zaskakująco krótkim czasie.

Części i złożenia w jednym uniwersalnym środowisku?

Programy CAD 3D takie jak SolidWorks, Inventor i SolidEdge wykorzystują standardowe podejście do tworzenia projektów i podział na 3 podstawowe „moduły”: części, złożenia i dokumentacja techniczna. Czy jest to jednak rozwiązanie optymalne? Czy nie byłoby zdecydowanie łatwiej tworzyć i przechowywać wszystkie części projektu w jednym pojedynczym pliku? Właśnie taką możliwość zapewnia IRONCAD, który oferuje całkowicie nowe podejście do procesu zarządzania danymi CAD. W IRONCAD użytkownik otrzymuje do dyspozycji tzw. „scenę projektu”, w której modeluje wszystkie części i tworzy z nich jednocześnie różne zespoły i podzespoły. Dzięki tej innowacyjnej technologii projektant IRONCAD posiada możliwość korzystania z odniesień do poszczególnych elementów zespołu na dowolnym etapie projektu. Program nie wymaga przy tym wcześniejszej definicji założeń projektowych. Także wymiana danych przebiega o wiele sprawnej. Jeżeli chcemy przekazać komuś projekt, to wystarczy, że udostępnimy mu tylko jeden plik. W IRONCAD nie trzeba zapisywać każdej części osobno w różnych plikach. Wszystkie zaprojektowane przez nas operacje, części, zespoły i podzespoły możemy przechowywać w katalogach i w razie potrzeby korzystać z nich wielokrotnie i niezależnie w wielu różnych projektach. Ten bezwątpienia nowatorski i niezwykle elastyczny sposób projektowania został doceniony już przez wielu znanych i cenionych specjalistów i analityków rynku oprogramowania CAD 3D na całym świecie.

Czy występujące różnice w funkcjonalności czołowych programów CAD 3D, są aż tak znaczące, jak twierdzą ich dostawcy?

Programy CAD 3D rozwijane są już od lat 80 XX w. Lata trwającego „wyścigu zbrojeń” doprowadziły branżę oprogramowania inżynierskiego do momentu, w którym mocno zatarły się różnice w podstawowej funkcjonalności głównych uczestników rynku takich jak: SolidWorks, Inventor, SolidEdge oraz IRONCAD. Można śmiało stwierdzić, że pełnowartościowe systemy CAD 3D muszą gwarantować pewne minimum funkcjonalności, aby ich istnienie na rynku było w ogóle uzasadnione i możliwe. Obecność narzędzi, takich jak: modelowanie bryłowe, powierzchniowe, arkusze blach, konstrukcje spawane, wbudowane biblioteki, dokumentacja techniczna itd.. to dzisiaj pewien standard, który jest wymagany przez większość użytkowników. Unifikacja nie ominęła także wyglądu interfejsu użytkownika, który we wszystkich popularnych programach CAD 3D został ujednolicony i upodobniony do „wstążkowych” pasków narzędzi znanych z systemów operacyjnych Windows. Rozszerzone funkcjonalności programów CAD, takie jak: narzędzia MES, narzędzia renderingu itd., w większości pochodzą od zewnętrznych dostawców, którzy na dodatek często przekazują je jednocześnie do kilku konkurencyjnym systemów. Taki stan rzeczy powoduje, że Klienci porównując obiektywnie możliwości dostępnych programów CAD 3D, którzy nie kierują się marką czy popularnością danego rozwiązania, w przeważającej większości dochodzą do jednego zasadniczego pytania. Ile nas to będzie wszystko kosztować teraz i co jeszcze ważniejsze, w trakcie najbliższych kilkunastu lat użytkowania?

Zakup i koszt utrzymania programów CAD 3D

Z czego wynikają tak uderzające różnice w cenach programów CAD 3D, skoro jednocześnie ich funkcjonalność jest tak podobna? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, będących na etapie poszukiwań właściwego programu do projektowania w trzech wymiarach. Cóż, w dużej mierze wynika to z prowadzonej przez dostawców oprogramowania polityki. To zdumiewające, że ceny identycznego jakościowo oprogramowania mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt punktów procentowych, w zależności od kraju, w którym dokonujemy zakupu.
Co niezmiernie ważne, kupując kolejne licencje zakupionego wcześniej programu CAD 3D, jesteśmy zaskakiwani faktem, że ich cena znacznie przewyższa początkową cenę pierwszej licencji. Wynika to z prostej kalkulacji producenta danego programu. Jeżeli jesteś juz użytkownikiem naszych rozwiązań, to jesteś na nie wręcz skazany … z wszelkimi tego konsekwencjami.
Poza cenami zakupu jest jeszcze inny i chyba nawet ważniejszy aspekt. Chodzi o koszty utrzymania i aktualizacji oprogramowania. Bardzo często przyszli użytkownicy, nie zwracają na to uwagi i nie uwzględniają tych elementów w trakcie podejmowania decyzji. Liczą prozaicznie, iż nie będą musieli w przyszłości ponosić dodatkowych kosztów. Rzeczywistość niestety szybko weryfikuje ich oczekiwania.

Cykliczne aktualizacje wymuszane są przez wiele czynników:
• zmiana platformy sprzętowej;
• wymiana systemu operacyjnego;
• dostosowanie formatu danych;
• eliminacja błędów;
• zyskanie nowej funkcjonalności.

W przypadku niektórych dostawców jesteśmy zmuszeni do zakupu aktualizacji nawet co roku. Jeżeli zdarzy nam się ją zaniechać lub przeoczyć choćby 1 raz, to bezpowrotnie tracimy prawo do jakiejkolwiek kolejnej aktualizacji. Zdarza się również, że dostawca oprogramowania oczekuje opłaty za wszystkie lata, w których nie dokonywaliśmy aktualizacji lub też obciąża użytkownika opłatą “karną”. Warto więc przed finalną decyzją skrupulatnie zweryfikować, jakie warunki w tym obszarze proponuje producent oprogramowania i wszystko sobie dobrze skalkulować.

Zobacz i porównaj politykę cenową programów CAD 3D

Wnioski

Ocena oprogramowania CAD 3D jako produktu mającego stanowić właściwą i opłacalną inwestycję na przyszłość należy oczywiście do użytkownika. To użytkownik dokonuje (miejmy nadzieję) wolnego i racjonalnego wyboru. Aby mógł on jednak w pełni korzystać z dostępnych obecnie dobrodziejstw, oferowanych w branży oprogramowania CAD 3D, warto aby był świadomy swoich decyzji i potrafił zadawać sprzedawcom właściwe  pytania. Z tą wiedzą – z pewnością – wybierze program optymalny, do swoich potrzeb, i uniknie wielu przykrych “niespodzianek” w postaci ukrytych kosztów, niedostatku lub nadmiaru funkcjonalności , czy też ograniczonego dostępu do wsparcia i pomocy ze technicznej ze strony dostawcy oprogramowania.

Unifikacja programów cad 3d

 

Zobacz inne wpisy

Inne interesujace produkty

facebook youtube mail
Pobierz